Historie a současnost

Orchestr Bonit se začal formovat v roce 1979. V průběhu dvou let se sestava měnila, až do roku 1981, kdy se ustálila na počtu 18 hudebníků. Rok 1981 je tedy skutečným rokem vzniku orchestru. První vystoupení proběhlo 12.2.1981 v Zubrnicích u Ústí nad Labem, orchestr nesl název Bonit 81. Ve stejné době byl kapelníkem a manažerem orchestru hudebník Jiří Žák. V roce 1998 nahrává orchestr ve studiu Českého rozhlasu v Ústí nad Labem své zatím jediné CD.

V roce 2006 se stává uměleckým vedoucím Jiří Holubec, organizačně orchestr vede v současné době Pavel Houfek. Swingová hudba byla sice vždy součástí repertoáru orchestru, ale vzhledem k tomu, že Big Band Bonit vystupuje velmi často jako plesový orchestr (např. Praha, Plzeň, Liberec, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Děčín, Litoměřice) a jako doprovodné těleso na tanečních soutěžích (např. Grand Prix Ústí nad Labem), soustředí se také na jiné žánry. 

Orchestr na svých koncertech a vystoupeních často spolupracoval s jazzovými i popovými zpěváky, například s Laďou Kerndlem, Janou Koubkovou, Karlem Zichem, Josefem Lauferem, Karlem Černochem, Milanem Drobným. Orchestr účinkoval i v zahraničí, zejména v Německu a Polsku. Big Band Bonit se několikrát zúčastnil festivalu Swingové hrozny v Roudnici nad Labem, v poslední době vystupoval na samostatných koncertech v Ústí nad Labem, Žatci, Lounech, Teplicích a Litoměřicích. V orchestru se za dobu jeho téměř pětatřicetileté existence vystřídaly desítky hudebníků. 

Významnou postavou, která výrazně ovlivnila uměleckou úroveň orchestru, je aranžér a hudebník Ivan Dolejší, který umělecky vedl orchestr více než 20 let a zanechal nesmazatelnou stopu v jeho historii. Podobně jako hudebník Jiří Žák, který byl dlouholetým kapelníkem a manažerem orchestru.