V pátek 15. března zemřel Jiří Žák

19.03.2019 10:26

V pátek 15. března zemřel Jiří Žák, člověk, který dal Bonitu tvář.

 

Pamatuji si, že když jsem někdy v roce 1993 do Bonitu nastoupil, chodil jsem ze zkoušek značně vystresovaný. Obsáhnout tak velké množství skladeb, které měl orchestr v repertoáru, jsem zpočátku prostě nedokázal. Na prvním hraní jsem zcela očekávaně „vyhořel“. Byly skladby, které skončily dříve, než jsem já stihl začít. Následujícího dne jsem proto navštívil Jirku doma a jal se mu vysvětlovat, že na to nemám a že končím atd, atd. Mluvil jsem rychle a zmateně a nahlas. Jirka mne tenkrát nechal vypovídat a pak mluvil pomalu, klidně a potichu. S úsměvem se mne zeptal, zda jsem pěšky, či autem, posadil mne do křesla, nalil panáka a …..a já jsem mu dodnes za tuhle „terapii“ vděčný.

Na mnohé možná působil dojmem tvrdého byznysmena. Dojmem člověka, který má jasno a je rychle se vším hotov. Ano, dokázal naprosto jasně sdělit, co chce a co ne. A uměl být neoblomnýJ. Chodívali jsme jednu dobu na tenis a pak do hospůdky a i tam se debaty vždy poměrně rychle stočily k Bonitu a k muzice a hudebnímu byznysu obecně. Vášnivě jsme diskutovali a dohadovali se. Dodnes s úsměvem vzpomínám na jeho větu: „Nic neříkej, stejně vím, co chceš říct a nemáš pravdu“. Pravdou je, že jsem si později nejednou říkal – jo věděl o čem mluví, měl pravdu tenkrát, ten kluk. Navzdory slupce tvrďáka, dokázal Jirka naslouchat a uměl být vlídný a velkorysý.

Když v roce 1981 stál Jirka u zrodu našeho orchestru, nejspíš netušil, že i po téměř čtyřiceti letech bude Bonit stále hrát. Mohli jste jej na pódiu vídat nejčastěji se saxofonem, občas za klávesami. Některé z aranží pocházely také od něj. Především však byl Jirka dlouholetým kapelníkem a manažerem. Člověkem, který vtiskl orchestru tvář a skutečnost, že Bonit přestál oněch čtyřicet, mnohdy nelehkých let, vypovídá o tom, že kapela dostala safra dobrý základ.

I když je každý z nás nahraditelný, jsou lidé, kteří zde zanechávají nesmazatelnou stopu. Pro nás bude jméno Jirky Žáka jedním z těch, které k Bonitu zcela neodmyslitelně patří.

Díky, Jirko…

Za Bonit: Drahoš Straněk